Święto tych, którzy nie bali się szukać

Święto Trzech Króli, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywane w starożytności Chrześcijańskim Bliźniaczym Bożym Narodzeniem, kieruje nasz wzrok na postaci trzech magów przybyłych ze wschodu z drogocennymi darami. Jednak ważniejszym motywem jest objawienie się Chrystusa wobec narodów jako Światłość Świata.

Co świętujemy?

Zwyczajowo mówimy, że Święto Trzech Króli. Od kilku lat to dzień wolny od pracy, kiedy możemy zaplanować krótki urlop lub po prostu spotkać się z rodziną, kontynuując tym samym celebrowanie tajemnicy Bożego Narodzenia. Wychodząc z kościoła nie możemy nie zabrać ze sobą kredy. W końcu czymś trzeba na naszych drzwiach napisać nieomal sakramentalne ?K+M+B 2017?. Ten cały rytualizm mija się jednak z rzeczywistą uroczystością.

Epifania?

Tajemnicze słowo ?Epifania? używane zamiennie ze słowem ?objawienie? w starożytności oznaczało wcielenia Boga w ludzką postać i ukazanie się człowiekowi. Przyjęte do chrześcijaństwa oznacza, że Syn Boży stał się człowiekiem. Drugie Boże Narodzenie?  Niekoniecznie. Tutaj akcent pada na fakt, że Chrystus pokazuje się jako Bóg. Objawia się całemu światu, który reprezentują trzej mędrcy ze wschodu.

Królowie, magowie czy mędrcy?

Wątpliwości, kim tak naprawdę byli przybysze ze wschodu, nie powinny przesłonić uroczystości. Szukający prawdy w gwiazdach trafiają na zjawisko, które przykuwa ich uwagę. Decydują się na podróż swojego życia. Podróżują ze wschodu ? symbolu pojawiającego się zbawienia. Gwiazda prowadzi ich najpierw do Heroda, a potem do Betlejem. Tam trzej mędrcy padają na kolana i składają dary: kadziło, mirrę i złoto. Symbolicznie uznają Chrystusa za Boga i Króla, i zapowiadają Jego śmierć. To coś więcej niż pokłon. To oddanie czci Bogu przez cały pogański świat. Ci, którzy Boga znaleźli podążając za cudami natury, uznają Go za Zbawiciela. Inaczej niż mieszkańcy Betlejem i inaczej niż cały Naród Wybrany.

Misje

Pokłon całego pogańskiego świata – wyrażony w oddaniu czci przez trzech mędrców – łączy się z działalnością misyjną Kościoła. W tym dniu wspieramy swoimi ofiarami tych, którzy niczym Gwiazda Betlejemska prowadzą ludy nieznające Chrystusa do ubogiej stajenki. Tych, którzy jak mędrcy szczerym sercem szukają Boga w swoim życiu, podążając za chwilami nieudolnym świadectwem chrześcijan.

Kreda

W końcu trzeba zadać pytanie o istotę kredy w tym dniu. Otóż ma ona naznaczyć symboliczne słowa ?Christe mansionem benedicat ? Chryste, błogosław temu mieszkaniu?. Oznacza to, że Chrystus objawia się także w danym domu i w jego mieszkańcach. Pisząc te słowa na drzwiach swojego mieszkania, zapraszamy Jezusa do samego centrum naszego świata, chcąc tym samym, by objawiał się On każdego dnia roku.

Ostatnim akcentem, który napotykamy w odczytywanej w ten dzień Ewangelii, jest nawrócenie mędrców. Ewangelista pisze, że wrócili oni do swoich krain inną drogą. Jakkolwiek lapidarnie zostało to ujęte, wskazuje jednak na przemianę, która dokonała się w ich życiu. Szczere podążanie za gwiazdą, szukanie nowonarodzonego Króla Żydowskiego oraz pokłon oddany Bogu i Zbawicielowi przemienia ludzkie serca. Trzej mędrcy od tej pory stają się cichymi patronami pokornego szukania Boga w naszym życiu; podążania za małymi znakami, niemymi cudami codzienności, subtelnymi poruszeniami naszych serc. Także w ten dzień warto zapytać się, co my sami możemy oddać Zbawicielowi – Królowi betlejemskiej stajni, aby On mógł nas swoim ubóstwem ubogacić.

~ ks. Maciej Flader

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł#MichałowaDycha – Sportowcy, którzy nie wstydzą się swojej wiary
Następny artykułOrszak Trzech Króli na ulicach Torunia [ZDJĘCIA]
KSM TV - młodość, wartości i pasje - naszym głównym celem jest tworzenie nowej, opartej na wartościach chrześcijańskiej kultury, czyli "#ChrześcijańskiLifestyle", a także nagłaśnianie wydarzeń związanych z twórczą młodością, czyli "#RobimyRaban". Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@ksmtv.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ