Po ŚDM w Krakowie – Panama 2019

FOTO: Kamil Marek / KSM TV

Z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży ? po dwóch na poziomie diecezjalnym ? będzie w roku 2019 w Panamie – powiedział przed tygodniem papież Franciszek. Dla niektórych było to zaskoczenie, jednak innym decyzja Franciszka wydawała się oczywista jeszcze przed spotkaniem w Krakowie.

Już od pewnego czasu spekulowano na temat miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Wśród potencjalnych państw-gospodarzy wymieniano m. in. Holandię, Wielką Brytanię czy Stany Zjednoczone. Głośno mówiono także o pierwszych w historii ŚDM na kontynencie afrykańskim oraz ewentualnym powrocie wydarzenia do Azji, gdzie potencjalnym kandydatem była Korea Południowa. Ostatecznie wybór padł na południowoamerykańską Panamę. Czy było to zaskoczeniem? I tak i nie.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się, zależnie od decyzji papieża, co 2 lub 3 lata. Już tradycyjnie, po spotkaniu w Europie, ŚDM przenosi się w inny rejon świata. Nikt więc chyba nie miał wątpliwości, że i tym razem młodzi będą pielgrzymować do kraju spoza Starego Kontynentu. Dziwić może jednak wybór Panamy, jako kraju-gospodarza kolejnych ŚDM. Przez dłuższy czas wskazywano na Afrykę, dla której byłby to niejako dowód jedności z Kościołem Powszechnym. Trzeba jednak pamiętać, że papież Franciszek lubi zaskakiwać, a Ameryka Południowa jest mu szczególnie bliska. Wizyta prezydenta Panamy na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie stanowiła już jasną zapowiedź decyzji, którą Ojciec Święty ogłosił na zakończenie Mszy Św. na Campus Misericordiae.

Panama to niewielkie państwo, dosyć mało znane na świecie. Jest kojarzona głównie za sprawą Kanału Panamskiego, który umożliwia statkom podróż bez konieczności opływania Ameryki Południowej. Panama stanowi więc pewnego rodzaju łącznik między dwoma kontynentami oraz dwoma oceanami. Strefa klimatu równikowego sprawia, że w miesiącach letnich trwa pora deszczowa. Dlatego też Światowe Dni Młodzieży 2019 odbędą się najprawdopodobniej w lutym lub marcu, a nie jak zazwyczaj lipcu czy sierpniu. Stolicą Panamy jest miasto o tej samej nazwie i to właśnie tam za trzy lata spotka się młodzież świata. To, co wyróżnia niemal czteromilionowy kraj na tle innych, to struktura wyznaniowa- aż 90 proc. mieszkańców stanowią katolicy. Zapewne papież zechce więc wskazać na Panamę, jako wzór dla zlaicyzowanego świata.

Msza Święta na zakończenie obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zgromadziła 2,5 mln ludzi. Spotkanie w Panamie zapewne nie będzie aż tak liczne- według organizatorów ma w nim uczestniczyć 450 tys. młodych.

Wraz z upływem czasu będzie przybywać informacji o ŚDM 2019. Ważne, by w tym wszystkim nie skupiać się jedynie na miejscu zlotu. Światowe Dni Młodzieży to nie jedynie kilkudniowe wydarzenie, ale wezwania i zadanie dla każdego z nas na każdy dzień. ?Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią?.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ