O co chodzi z tym kolorem różowym w III niedzielę Adwentu?

Może zwróciłeś uwagę w ostatnią III niedzielę Adwentu na kolor ornatu, który założył kapłan przewodniczący Liturgii. Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego był różowy, to spróbuję rozwiać Twoją wątpliwość.

W ostatnią III niedzielę Adwentu, z samego rana poprosiłem użytkowników Twitter?a o komentowanie, w jakim kolorze ornatu kapłan wyszedł na Eucharystię. O to wyniki:

Standardowy kolor podczas Adwentu to fioletowy. Jest symbolem pokuty, wyciszenia, oczekiwania. Dwa razy w ciągu roku, kapłan zakłada ornat kolory różowego. Osoby znające się na kolorystyce, zwrócą uwagę, że róż jest jakby rozjaśnieniem fioletu. Zarówno w III niedzielę Adwentu, jak i w IV niedzielę wielkiego postu następuje szczególny moment radości z bliskości Pana albo z charakteru zbawczego dzieła odkupienia. W Adwencie ta niedziela zwana jest Gaudete, czyli ?Radujcie się?. Pochodzi od słów antyfony na wejście:

Gaudete in Domino semper: iterum dico, gaudete. Modestia vestra nota sit omnibus hominibus: Dominus enim prope est. Nihil solliciti sitis: sed in omni oratione petitiones vestrae innotescant apud Deum. Benedixisti Domine, terram tuam: avertisti captivitatem Jacob.

Tłumaczenie: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem!. Łaskawym się okazałeś, Panie, dla Twej ziemi; odmieniłeś los Jakuba.

W wielkim poście IV niedziela nosi nazwę Laetare (łac. radować się). Pochodzi ona od pierwszych słów antyfony na wejście tejże mszy: Laetare, Ierusalem… (Wesel się, Jeruzalem…).

W parafii, w której nie ma ornatu o kolorze różowym, można skorzystać z koloru fioletowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ