Na pustyni masz walczyć

Niedzielne czytania w Wielkim Poście prowadzą nas zupełnie inną drogą niż czytania dni powszednich. Niedziele Wielkiego Postu to droga chrzcielna. Mają kierować ku nowemu przymierzu z Bogiem i odnowieniu w nas sakramentu chrztu.

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu Duch wyprowadza Jezusa na pustynię, aby niejako wystawić Go na próbę albo umocnić ? tak sugeruje użyte tutaj greckie słowo. Nie oznacza to jednak, że chce Go kusić, ale przygotować na pełnienie misji, a ostatecznie na krzyż. Jezus wychodzi, aby pościć przez 40 dni. To symboliczna liczba ukazująca przygotowanie się do rzeczy ważnej. Tak jak Naród Wybrany pielgrzymuje przez 40 lat do Ziemi Obiecanej, jak Eliasz 40 dni pielgrzymuje do Bożej góry Horeb, tak Jezus 40 dni przebywa na pustyni. A miejsce to nie jest bynajmniej przypadkowe. To miejsce przebywania demonów, a zarazem miejsce walki wewnętrznej i spotkania z Bogiem.

Czytania pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu sugerują, że Chrystus – jako nowy Adam – opiera się kuszeniu szatana i w ten sposób zaczyna dzieło zbawienia, które będzie jeszcze wspanialsze niż dzieło odkupienia.

Jak kusi szatan? Próbuje kwestionować to, kim jesteśmy, i dokąd zmierzamy. Sprawić, byśmy stracili z oczu nasz cel. Podchwytliwe pytania, zaczynające się od „Jeśli jesteś Synem Bożym?”, mają kontestować Boże synostwo u Jezusa. We wcześniejszej scenie chrztu Jezusa w rzekach Jordanu Bóg potwierdza tę prawdę. Szatan ją podważa. Co więcej – w imię synostwa Bożego, próbuje nakłonić Jezusa do robienia rzeczy spektakularnych, co kłóci się z Jezusowym posłannictwem i misją.

Kiedy my wychodzimy na pustynię Wielkiego Postu, również jesteśmy kuszeni. Ktoś próbuje wmówić nam, że nie jesteśmy dziećmi Bożymi, byśmy pozbyli się godności Bożego dziecka i porzucili świadomość, że zostaliśmy stworzeni na Jego obraz, a w konsekwencji wyrzekli się Boga jako Ojca. Z tego powodu Wielki Post to dobry czas, by w walce z samym sobą ? swoimi nałogami, przyzwyczajeniami, skłonnościami i dziwactwami ? odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem?

Jak Jezus wtedy, tak Kościół teraz jest posyłany przez Ducha Świętego i potrzebuje tego trudnego czasu do konfrontacji, a co za tym idzie – umocnienia. Nie bój się zatem i nie wahaj, bo jesteś wezwany na pustynię, by zwyciężać!

~ ks. Maciej Flader

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułXXIII Charytatywny Bal Młodych – 25 lat KSM AL
Następny artykułVIII Mistrzostwa Polski w Siatkówce KSM
KSM TV - młodość, wartości i pasje - naszym głównym celem jest tworzenie nowej, opartej na wartościach chrześcijańskiej kultury, czyli "#ChrześcijańskiLifestyle", a także nagłaśnianie wydarzeń związanych z twórczą młodością, czyli "#RobimyRaban". Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@ksmtv.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ