Króluj nam Chryste!

Fot. Eliza Bartkiewicz / www.episkopat.pl

Pomimo że do końca roku pozostał jeszcze ponad miesiąc, rok liturgiczny w Kościele katolickim dobiega końca. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wieńczy ostatnie dwanaście miesięcy w Kościele. Jednak tym razem przeżywamy ją nieco inaczej.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Początki uroczystości sięgają roku 1925. Wówczas, na zakończenie Roku Świętego papież Pius XI wprowadził Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Nakazał przy tym, by wierni zgromadzeni tego dnia w kościołach odmówili przed wystawionym Najświętszym Sakramentem litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Uroczystość przypadała na ostatnią niedzielę października. Dopiero reforma kalendarza liturgicznego, która nastąpiła po Soborze Watykańskim II, przeniosła święto na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Dzisiejsza uroczystość uświadamia powszechne panowanie Chrystusa. Nie chodzi przy tym o wymiar polityczny, ale o podporządkowanie życia Bogu nieustannie władającemu światem, który stworzył.

Z radością dzielimy się pięknem posiadania Jezusa jako naszego Króla: Jego panowanie miłości przemienia grzech w łaskę, śmierć w zmartwychwstanie, lęk w ufność. Byłoby to jednak za mało, gdybyśmy wierzyli, że Jezus jest Królem wszechświata i centrum historii, nie czyniąc Go Panem naszego życia: wszystko to jest próżne, jeśli Go nie przyjmiemy osobiście i jeśli nie przyjmiemy także Jego sposobu panowania – podkreślał papież Franciszek podczas dzisiejszej Mszy Świętej na placu św. Piotra.

Święto Patronalne Akcji Katolickiej i KSM

W roku 1930 papież Pius XI zatwierdził status polskiej Akcji Katolickiej. Jeden z zapisów dokumentu stanowił, że Świętem Patronalnym Akcji będzie uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Reaktywowana po okresie komunizmu Akcja Katolicka w Polsce kontynuuje tę tradycję. W tym roku obchody Święta Patronalnego przeżywano szczególnie podczas wczorajszej uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W wielu diecezjach jednak także dzisiaj organizowane są Msze Święte połączone z uroczystymi galami podsumowującymi ostatni rok działalności.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wyrasta z tradycji Akcji Katolickiej, dlatego również obchodzi dziś swoje Święto Patronalne. Jak co roku, w wielu polskich katedrach odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których powoływane są nowe oddziały KSM, a w szeregi stowarzyszenia przyjmowani są nowi członkowie.

 

?Chryste, nasz Królu, przyrzekamy!?

W tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ma szczególny wymiar. We wszystkich kościołach w Polsce odczytywany jest dziś Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. To wyznanie wiary potwierdzające wybór Jezusa i zawarte z Nim przymierze chrzcielne.

Główne uroczystości proklamowania Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana odbyły się wczoraj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W imieniu narodu polskiego, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, tekst Aktu odczytał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W katechezie poprzedzającej Mszę Świętą, ks. bp Roman Pindel zwrócił uwagę, że Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana nie powinien być mylony z intronizacją, która ma zupełnie inny wymiar.

My nie czynimy Go królem. Zmartwychwstanie i wniebowstąpienie jest Jego intronizacją. My pragniemy przede wszystkim wyznać w sercu, że On jest Królem i Panem. Wierzymy, że takie wyznanie porządkuje nasze wnętrze, ale także pomaga nam uporządkować różne obszary naszego życia. Poddając się pod Jego panowanie porządkujemy i umacniamy naszą relację z Tym, który umarł za nasze grzechy podkreślił ordynariusz bielsko-żywiecki.

We wczorajszych uroczystościach wzięło udział ponad 80 tys. wiernych.

Intensywny rok w Kościele

Dzisiejsza uroczystość przypada w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Roku obfitującego w wydarzenia i jubileusze. Od 8 grudnia 2015 roku trwał w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka na całym świecie otwarto tysiące Bram Miłosierdzia w katedrach i kościołach wyznaczonych przez biskupów. Ojciec Święty ustanowił Bramami Miłosierdzia także bramy wszystkich zakładów karnych. Mianował Misjonarzy Miłosierdzia. Wszystko po to, by ze szczególnego czasu łaski mogło skorzystać jak najwięcej osób.

#holydoor #jubileeofmercy #popefrancis

A photo posted by Jubilee of Mercy (@jubileeofmercy) on

Rok Miłosierdzia dobiegł końca. Przed tygodniem zamknięto Bramy Miłosierdzia w diecezjach, dziś także na Watykanie. Jedynie w Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej, Drzwi Święte, które jako pierwsze na świecie otworzył osobiście Franciszek, pozostaną otwarte przez cały rok.

Kościół w Polsce przeżywał w minionym roku szczególnie także dwa wydarzenia: 1050. rocznicę Chrztu Polski, której obchody właśnie się zakończyły oraz lipcowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Bez wątpienia były to momenty, które zapiszą się w historii Polski.

Obchody 1000-lecia chrześcijaństwa na ziemiach polskich przypadały w okresie komunizmu, walki państwa z Kościołem. Po pięćdziesięciu latach można było w końcu zorganizować uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, które były traktowane jako wydarzenie ważne dla polskiej państwowości i – w końcu – w których mogli bez problemów i szykan wziąć udział wszyscy chętni.

Do Światowych Dni Młodzieży Kościół w Polsce przygotowywał się od trzech lat. Po dwudziestu pięciu latach od ŚDM w Częstochowie, do kraju nad Wisłą znów przybyły miliony młodych ludzi wszystkich języków i kultur na wielkie święto wiary. W Roku Jubileuszowym pielgrzymowali do miejsca, z którego wyszła Iskra Bożego Miłosierdzia.

Choć te wszystkie wydarzenia są już za nami, nie oznacza to, że już nas nie dotyczą. Wręcz przeciwnie – teraz potrzeba wielkiej pracy, by ich owoce trwały i na nowo ożywiały nasze wspólnoty.

~ Kamil Marek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ