Jak kupić mieszkanie i nie dać się nabić w butelkę?

Wybierając mieszkanie musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Ważna jest lokalizacja, metraż, a także układ pomieszczeń oraz standard nieruchomości. Wybór mieszkania wcale nie jest taką prostą sprawą, jak może się wydawać, bo trzeba być dobrze zorientowanym na rynku. Jak dokonać dobrego wyboru? Jak kupić mieszkanie, aby po pewnym czasie nie żałować swojej decyzji?

Pomyśl o przyszłości

To, gdzie mieszkamy ma ogromny wpływ na to, jaka będzie jakość naszego życia. Jeśli bez problemu możemy wyjść z domu na spacer, zrobić zakupy w pobliskim sklepie, bez problemów dojechać do pracy nie stojąc w korkach, to połowa sukcesu. Lokalizacja mieszkania jest bardzo ważna, dzięki temu można zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy, a nowe mieszkania na sprzedaż mają tę przewagę nad lokalami z rynku wtórnego, że są po prostu praktyczniejsze. Takie bloki powstają zazwyczaj z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, co więcej z dużo lepszych jakościowo materiałów budowlanych. Tak, więc można mieć pewność, że nowa nieruchomość na sprzedaż będzie ciepła, będzie miała dobre parametry akustyczne oraz termoizolacyjne. Warto zajrzeć też do planu zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że za kilka lat w sąsiedztwie nie powstanie wieżowiec, droga szybkiego ruchu czy park rozrywki. W tym celu warto udać się do urzędu gminy i poprosić o udostępnienie takich informacji, one są jawne. 

Mówiąc o przyszłości warto też wspomnieć o finansach, wybierajmy mieszkania od dewelopera, które później bez większych problemów można będzie sprzedaż. Pamiętajmy, że na duże apartamenty nie ma tak dużego zapotrzebowania, jak na kawalerki czy mieszkania dwupokojowe. Najwięcej nowych mieszkań na sprzedaż to lokale nie przekraczające 60m2. 

Renomowana firma deweloperska

Kolejna ważna kwestia to nawiązanie współpracy z odpowiednią firmą deweloperską. Pamiętajmy, aby mieć ograniczone zaufanie, nawet jak w naszych oczach firma wypada korzystnie. Sprawdzajmy księgi wieczyste oraz rejestry dłużników. Dowiedzmy się, jaka jest kondycja finansowa inwestora, inaczej możemy się bardzo niemiło rozczarować. Niestety nie każdy wykonawca inwestycji będzie z nami szczery, niejednokrotnie słyszy się, że ludzie tracą oszczędności życia przez nieuczciwe firmy, które biorą pieniądze, a później ogłaszają upadłość i się ulatniają. Chociaż w dzisiejszych czasach chroni nas ustawa deweloperska i pieniądze są wpłacane na specjalny rachunek powierniczy, to należy tak czy inaczej trzymać rękę na pulsie. Jeśli sami nie przypilnujemy swoich spraw, może okazać się, że zostaniemy nabici w butelkę, a tego byśmy nie chcieli. Sprawdzajmy warunki umowy, wszystkie zapisy muszą się w 100% zgadzać. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale deweloperzy oferują także gwarancje na nieruchomość, dlatego jeśli w ciągu dwóch lat w mieszkaniu wystąpi usterka, będziemy mogli liczyć na bezpłatną naprawę. 

Post Author: esccopy