Jak będą wyglądały Światowe Dni Młodzieży?

FOTO: krakow2016.com

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Dla pielgrzymów wybierających się do Krakowa został przygotowany bogaty program Wydarzeń Centralnych.

Na uczestników Światowych Dni Młodzieży czeka wiele wydarzeń zarówno o charakterze duchowym jak i kulturalnym. Całość oficjalnie rozpocznie się 26 lipca Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie biskup miejsca ? Ks. Kard. Stanisław Dziwisz. Święty Jan Paweł II zachęcał nas, abyśmy byli świadkami miłosierdzia. Dlatego też pierwszy dzień spotkania będzie nawiązywał do tych słów. Również tego dnia zaprezentowany zostanie gospodarz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, czyli Polska. Dodatkowo otwarte zostanie Centrum Powołaniowe i rozpocznie się Festiwal Młodych. W ramach tej części można wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, a także wydarzenia sportowe i teatralne. Jest to oferta przygotowana przez pielgrzymów dla nich samych. Każdy ma możliwość uczestnictwa w Festiwalu nie tylko jako widz, ale także jako artysta.

Od środy do piątku uczestnicy będą mogli wysłuchać katechez, głoszonych w różnych językach przez biskupów z całego świata. Katechezy będą nawiązywać do słów z Ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią?. Podczas tych trzech dni kapłani będą przygotowywać młodzież do zrozumienia istoty sakramentu pokuty i pojednania.

Wydarzenia z udziałem Ojca Świętego

Czwartek niesie ze sobą kolejne ciekawe doświadczenie. To właśnie 28 lipca młodzi po raz pierwszy spotkają się w Krakowie z Papieżem Franciszkiem. Jest to czas szczególnej radości z powodu wspólnej modlitwy z Namiestnikiem Chrystusowym. Ceremonia powitania Ojca Świętego zachęca młodych z kraju, aby dołączyli do grona pielgrzymów. Tego dnia uczestnikom towarzyszą słowa papieża, który powiedział: Przyjdźcie do Niego i nie bójcie się! Przyjdźcie, by powiedzieć Mu z głębi waszych serc: „Jezu ufam Tobie!”. Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne Miłosierdzie.

W piątek, 29 lipca, pielgrzymi pochylą się nad znaczeniem krzyża. Będą uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, aby podkreślić wymiar pokutny spotkania. Krzyż niesiony w procesji, za nim młodzi, którzy idą wyznaczoną trasą, ukazując świadectwo swojej wiary.

Nie może zabraknąć też wspólnego czuwania z papieżem Franciszkiem. W sobotę, 30 lipca, nastąpi przejście na Pole Miłosierdzia. Będzie to czas intensywnej modlitwy i spotkania z Chrystusem, ale co najważniejsze Adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie zwieńczy koncert uwielbieniowy, jako forma przedłużenia wspólnej modlitwy.

Finał świętowania

Msza Święta Posłania celebrowana przez papieża Franciszka kończy Światowe Dni Młodzieży. Ostatniego dnia – 31 lipca, młodym towarzyszyć będą słowa z dzienniczka św. s. Faustyny: Ile razy chcesz mi sprawić radość, to mów światu o moim wielkim i niezgłębionym miłosierdziu. Nacisk tego dnia kładziony będzie na znaczenie Chrztu Świętego. Nie wolno zapominać, że jest to sakrament, który łączy wszystkich ludzi. Zaplanowano również odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Dla wszystkich przygotowana jest niespodzianka od Papieża Franciszka. O czym mowa? To właśnie na koniec Ojciec Święty ogłasza miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Tuż przed wylotem z kraju, Franciszek spotka się z tymi, dzięki którym organizacja ŚDM przebiegła pomyślnie. Chodzi o tysiące wolontariuszy z całego świata, którzy w ciągu ostatnich dni pełnili czynną posługę.

Wszystko co dobre, szybko się kończy – mówi przysłowie. Jednak to co najpiękniejsze, jeszcze przed nami. Światowe Dni Młodzieży to nie tylko święto wiary czy czas spotkania z papieżem, ale również z drugim człowiekiem. Pamiętajmy, aby tego czasu nie zmarnować i wynieść z niego jak najwięcej dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ