„Dziękuję, że jesteś, Mamo”

fot.: Małgorzata Kaczkowska

„Dam Ci za to polne kwiaty,
wyślę list, wezmę na spacer,
sam dla Ciebie prezent zrobię,
do snu bajkę Ci opowiem.”

Kortez – „Dla mamy”

Kalendarz wskazuje dzisiaj datę 26 maja, co w Polsce oznacza Dzień Matki. Mijane przeze mnie kwiaciarnie już od tygodnia przyjmują tłumy klientów, którzy z tej okazji postanowili obdarować swoje mamy bukietami czerwonych róż, tulipanów czy frezji.

Nigdy nie byłam zbyt dobra w składaniu życzeń, dlatego jako dziecko zawsze zastępowałam je samodzielnie wykonanymi laurkami, bo te jako jedyne faktycznie mi wychodziły. Dzisiaj zamiast nich piekę babeczki, kupuję wspomniane już kwiaty i staram się nie zapominać również o Matce Bożej. To właśnie Ona za pośrednictwem każdej mamy sprawuje nad nami opiekę, pociesza w cierpieniu i obdarza wieczną miłością, nawet w chwili zwątpienia w wierze.

Pamiętajmy, aby w ten szczególny dzień okazać wdzięczność za całe dobro, które mamy wniosły w nasze życie. Wspominajmy je w modlitwie, życząc zdrowia, błogosławieństwa Bożego i siły na każdy kolejny dzień.

Ja dziękuję Ci, Mamo – tak samo dzisiaj, jak i każdego dnia – za obecność, wiarę i siłę, którą mi dajesz, nawet kiedy wszystko obraca się w odwrotną do planowanej strony. Dziękuję za każdą z łez wzruszenia nad tym, co tworzę. Za prawdziwą miłość, naleśniki z białym serem i zbyt grube kromki chleba z jabłkową marmoladą. Dziękuję, że wciąż nie brak Ci cierpliwości oraz zaufania do nas, Twoich dzieci, i determinacji przy plewieniu grządek z posianą pietruszką. Dziękuję, że nie patrzysz na dwa dodatkowe pryszcze czy dwóję z polskiego, bo twierdzisz, że nawet z tym jesteśmy wartościowi i bardzo zdolni. Dziękuję za SMS-y bez pytajników, którymi zawsze dociekasz, jak było w szkole, i czy dojechałam bezpiecznie do wyznaczonego celu.

Choć żadne słowa nie wyrażą tego, jak bardzo jestem Ci za wszystko wdzięczna, i żadne prezenty nie wynagrodzą Ci nieprzespanych nocy… po prostu dziękuję, że byłaś, jesteś i będziesz ze mną.

 

~ Małgorzata Kaczkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ