28. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

W sobotę 25 lipca zakończyło się 28. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Do Kalwarii Pacławskiej przyjechało tysiąc osób by spędzić Spotkanie pod hasłem ZWYCIĘSTWO. Jak przebiegał tegoroczny FSM?

Spotkanie Młodych swoim hasłem nawiązywało do mającej odbyć się 5 grudnia 2015 r. beatyfikacji dwóch braci franciszkańskich, o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Ich duch był cały czas z nami. Wielu uczestników mówiło, że czuje ich obecność. Tuż przed Spotkaniem relikwie braci przyjechały na Kalwarię. Byli wszędzie, na polu namiotowym, w kościele, w Domu Pielgrzyma, ponieważ miałem je cały czas przy sobie ? mówi o. Piotr Reizner, dyrektor FSM.

Każdego dnia Spotkania, młodzi mieli okazję uczestniczyć w mszy św., nabożeństwie, adoracji, modlitwie wstawienniczej.

Odbywały się także konferencje z osobami, które świadczyły o Bogu. Miało ich miejsce trzynaście. Na 28. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych zagościli: reporterka Wiadomości TVP Maria Stepan; dziennikarz radiowy i telewizyjny Krzysztof Ziemiec; aktorka Patrycja Hurlak; aktor Dariusz Kowalski; aktorka i modelka Anna Golędzinowska; aktor Adam Woronowicz; dziennikarz chrześcijański oraz twórca ?Projekt faceBÓG? Piotr Żyłka; raper i wokalista znany jako ?TAU? oraz ?Medium? Piotr Kowalczyk; aktor, dziennikarz oraz prezenter telewizyjny Łukasz Nowicki; Małgorzata oraz Piotr Nowiccy; Małgorzata oraz Tomasz Terlikowscy; Wodzirej Wojciech Salomon; ks. Bp Stanisław Jamrozek; ks. Dariusz Oko; ks. Jan Kaczkowski; ks. Mariusz Mik; o. Piotr Koźlak CsCR.

Wieczorami młodzi mogli także bawić się przy różnej muzyce. Podczas tegorocznego FSMu odbyło się dziewięć koncertów. W Kalwarii zagrali: Gabriela Gąsior & HolyNoiz, Bęsiu & DJ Yonas, Fioretti, Fortet, Michał Król, świadectwo i koncert ?Wyrwani z niewoli?, Propaganda Dei, raper TAU, przedstawienie ?Znak Pokoju?.

28. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to także zmiany. o. Piotr Reizner ogłosił, że po dziesięciu latach prowadzenia Spotkań, ustępuje z funkcji dyrektora FSM.

Przyszedł czas na moich młodszych współbraci, na ich pomysły. Ja osobiście chciałbym teraz poświęcić się doktoratowi, choć nie ukrywam, że zawsze będę związany z Kalwarią i Spotkaniami.

Choć Franciszkańskie Spotkanie Młodych dopiero się zakończyło, to młodzi już chcą wracać i deklarują powrót za rok. Podczas piątkowego nabożeństwa mogli usłyszeć, by nie zamykali FSMu w Kalwarii, ale by przenieśli swoje Spotkanie do miejsc, w których mieszkają. Za rok ponownie będą mogli przeżyć ten niezwykły czas na 29. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych.

Pierwsza edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych odbyła się w 1988 roku.  FSM jest spotkaniem religijnym. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. FSM ma charakter biwakowy, odbywa się w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. 28 FSM odbył się w terminie 19-25 lipca. Tegoroczne hasło brzmiało ZWYCIĘSTWO.

źródło: rzecznik@projektmesjasz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ