100 lat od objawień w Fatimie

Fot. episkopat.pl

Rok 2017 upływa pod znakiem Maryi. Uroczystości przypadającej dziś setnej rocznicy objawień w Fatimie zgromadziły około miliona pielgrzymów z 55 krajów.

W centralnych obchodach jubileuszu objawień maryjnych wziął udział papież Franciszek. Podczas uroczystej Mszy Św., sprawowanej na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, Ojciec Święty kanonizował dwoje spośród  trojga pastuszków-świadków objawień. Św. Franciszek i Hiacynta Marto mogli zostać ogłoszeni świętymi po uznaniu przez Stolicę Apostolską cudu, którego doświadczył chłopiec z Brazylii.

W homilii Ojciec Święty wskazał, że dzisiejsze uroczystości są dziękczynieniem za łaski, których Bóg udzielił w ciągu minionych stu lat.

Pod opieką Maryi, jesteśmy w świecie ?stróżami poranka?, którzy potrafią kontemplować prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela, to oblicze, które jaśnieje w Wielkanoc, i odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest misyjny, gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość.

13 maja 1917 r., w portugalskiej wiosce Fatima, Matka Boska ukazała się trojgu pastuszków – Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos. Objawienia trwały od maja do października i miały miejsce zawsze 13 dnia miesiąca. W tym czasie Maryja przekazała wezwanie do nawrócenia i pokuty, a także powierzyła dzieciom trzy tajemnice. Jedna z tajemnic mówiła o „biskupie w bieli”, który zginie od pocisków z broni palnej. 13 maja 1981r. miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II i właśnie to wydarzenie zaczęto łączyć z treścią tajemnicy. Rok później, podczas pielgrzymki do Fatimy, Ojciec Święty dziękował Matce Bożej za ocalenie życia w cudowny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ